پنج تا از بهترین بازی های تیراندازی اول شخص ایرانی

سلام به همراهان عزیز ،شاداب و سرحال باشید. تیم حامی عصر بازی ایرانی قصد دارد به مناسبت انتشار بازی فرمانده مقاومت : نبرد آمرلی ؛ پنج تا از بهترین بازیهای تیراندازی اول شخص (First Person Shooter)ایرانی را به شما معرفی کند با ما همراه باشید.

 

برای تماشا با کیفیتهای مختلف،اینجا را انتخاب کنید.

 

 

۵_میرمهنا 

بازی میرمهنا برگرفته از دلاوری های یک امیرزاده در تاریخ ایران با همین نام یعنی میرمهناست که در دوران زندیه به مقابله با اشغالگران می پردازد، بازی در سال ۱۳۸۹ و توسط استودیو اِسپریس پویانما عرضه و روانه بازار شد. داستان بازی نمایانگر تلاش های میرمهنا و یارانش برای آزاد سازی جزیره خارگ (یکی از جزایر جنوبی ایران در خلیج فارس) از دست اجنبی های انگلیسی و هلندیست که کمپانی هند شرقی را بوجود آورده و سرباز های هندی اجیر شده را به جنوب ایران آورده بودند. ما در نقش جوانی ماهیگیر به نام‌ شبیر ایفای نقش می کنیم و داستان از جایی شروع می شود که خواهر شبیر توسط انگلیس ها به اسارت برده شده ، شبیر برای آزادی خواهرش به سربازان میرمهنا ملحق می شه . جالب بدانید که سازندگان بازی از کتاب بر جاده های آبی سرخ نوشته نادر ابراهیمی الهام گرفته ان که این کتاب درباره زندگی میرمهنا نگارش شده. موسیقی و گویش محلی،محیط پردازی جنوبی ایران  گیم پلی متنوع،استفاده از تفنگ های باروتی،شلیک توپ،قایق سواری،پرتاب چاقو،رفتن به قلعه موسل استاین و.... همه و همه جذابیت های بازی رو دو چندان می کند البته خب بازی ایراداتی هم دارد ؛ از جمله پایان تا حدودی نامفهوم، گیر کردن در مکان های مختلف بازی (بر فرض بین چند تا بشکه و گاری گیر می کنیم و هرچی بگی آقا غلط کردم ول کن بذار بریم این اجنبی ها رو بکشیم آخه مگه ول می کنه، خلاصه مجبور می شی بعد از کلی نشستن و پریدن سلام نتیجه نگرفتن،بازی رو از آخرین ذخیره اجرا کنی البته راستش کرم از خود درخت دیگه یکی نیست بگه رفتی پشت گاری چیکار اون آذوقه ها دکوری واسه خوردن نیست که)،قطع شدن موسیقی و عدم پخش دوباره آن و مسائلی از این قبیل...اما در مجموع با توجه به امکانات و زمان ساخت بازی واقعاً بازی خوب و قابل توجهی است که پیشنهاد می کنم حتماً آن را تجربه کنید و با شخصیتی از دل تاریخ ایران همراه شوید.

 

 

۴_فریاد آزادی : تنگستان

این بازی هم مربوط به دلاوری های مردم جنوب کشورمان (اینبار در بوشهر و به فرماندهی رئیس علی دلواری و در دوران جنگ جهانی اول) در مقابله با سربازان انگلیسی و هندی هایی که توسط اون ها اجیر شده هستند تهیه شده است. داستان از جایی شروع می شود که پدر و خالو پس از مقاومتشون در مقابل دشمن شکست میخورن و خالو،پدر را تنها گذاشته و فرار میکند اینجاست که ما در نقش خسرو شخصیت اصلی داستان که پسر دوست خالوست وارد می شویم و... استودیو پژواک ، تیم سازنده بازی علی رغم تعداد و امکانات کم توانستند با همت و تلاش خوبی که داشتند یک بازی نسبتاً خوب را عرضه کنند بازی دارای گیمپلی جذابی و به خصوص استفاده از تفنگ های قدیمی در محیط سنتی بازی است.(البته اینجا دیگه خبری از باروت نیست با فشنگ کارتون راه می افته) شما را به ادامه بازی تشویق میکند به این نکته هم باید اشاره بشود که داستان پردازی و دیالوگ ها جورییست که شما را متوجه داستان کند هر چند ایراداتی نیز در بازی مشاهده میشود ...مثل : طراحی نکردن شخصیت ها به مقدار لازم،(نمک و فلفل هم دو قاشق چای خو نه چیز اون مال یه جای دیگه بود)؛ اما خب در کل می شه به دید یک بازی خوب و قابل قبول به آن نگاه کرد بخصوص این که داستان بازی روایتگر حوادثی که سالها پیش بر سر مردم کشورمان آمده و آن ها با شجاعت از خاک عزیزمان دفاع کردند.

خرید بازی فریاد آزادی : تنگستان

 

۳_دوران افتخار

بازی دوران افتخار یکی از معدود بازیهای مربوط به دوران جنگ تحمیلی ۸ ساله ایران و رژیم بعث عراق  که در این حوزه بازیهای کمی (مثل:مسیر عشق : زیر صفر/نبرد هور یا شکست حصر آبادان) ساخته شده این بازی توسط استودیو سِفپار در سال ۹۲ ساخته و در سال۹۴به بازار عرضه شد. (البته نسخه ریمستر بازی هم  منتشر و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته،خبرهایی هم از نسخه دوم آن شنیده شده است.) گیمپلی در سطح قابل قبولی ارائه شده، از نکات جذاب نوعِ حرکت دوربین همراه با شخصیت اصلیست. بر فرض زمانی که شما در مرحله اول بازی بین خاکریز ها در حال دویدن هستید این نوعِ حرکت دوربین حین دویدن اتفاق میافتد که دقیقاً به شما حس حضور در همان سنگر ها را منتقل میکند و انگار خود شما دارید در بین خاکریز ها حرکت می کنید. گان پلی بازی نیز خوب طراحی شده و حسی که باید را منتقل میکند، باید گفت اسلحه ها به خوبی طراحی شده و جز معدود بازی های دنیاست که از اسلحه ژ۳ استفاده کرده است. شما در مراحل مختلف در نقش رزمنده ،راننده تانک و خلبان هلیکوپتر قرار میگیرید. باید گفت که تجربه بی‌نظیری از موتور سواری و فرار رو خواهید داشت؛ اما بازی در بخش روایت داستان کمی مشکل دارد(چی شده؟!کی گفته لنگ می زنه؟آقای نویسنده؟! کی این متن رو نوشته؟ داستان خوبه مشکلی نداره رو بازی مردم عیب نذارین آقا عه) کمی زمان اش کم بود،کات اسکین های متنوعی نداشت یک دو سه مورد بازی خیلی سخت می شد مثل : مرحله فرار از دست منافقین اما در کل بازی خیلی خوب ساخته شده است (مِنو به اون قشنگی وسط سنگر با حال و هوای جبهه های جنگ)که پیشنهاد می کنم حتما این بازی را تجربه کنید.

خرید بازی دوران افتخار 

 

 

۲_مبارزه در خلیج عدن

بازی معروف مبارزه در خلیج عدن ، یکی از بازی های موفق ایرانی به شمار میرود؛ به نحوی که کمتر بازی باز ایرانی است که اسم بازی مبارزه در خلیج عدن را نشنیده باشد، در حالی که برخی از سایت های خارجی بودند که به این بازی لقب کالاف دیوتی ایرانی قرار داده بودند.جالب که بدانید که این بازی توسط دیوید هلگاسون یکی از مدیران یونیتی در کنفرانس یونیتی ۲۰۱۲ معرفی و در لیست بهترین بازی های یونیتی در سراسر دنیا قرار گرفت. همونطور که (احتملاً)اطلاع دارید؛ داستان بازی از جایی شروع میشود که دزدان دریایی سومالی اقدام به ربودن یک کشتی ایرانی همراه با خدمه آن می کند ... بعد از این حادثه، نیروی دریایی ارتش ایران ، مأمور به باز پس گیری کشتی و آزادی خدمه آن می شود و در ادامه با سر کرده دزدان دریایی که فردیِ ملقب به اره ماهی روبرو خواهیم شد. از نقاط قوت بازی می توان به داستان پردازی آن اشاره کرد ... برای مثال دو کاتسین بسیار جذاب و گیرا در بازی قرار گرفته تا در فهم داستان کمک کند و همینطور طراحی کاراکتر ها هم به خوبی انجام شده، گیمپلی بازی هم رضایت شما رو جلب می کند و در نهایت از آن لذت می برید. تنوع آن شما را به مخفی کاری، تیراندازی موقع قایق سواری و همچنین محافظت از یک نقطه تا انجام هلی برن وادار می کند؛(اما البته باید گفت که مرحله اول بازی کمی سخت که با صبر و حوصله و کمی تلاش می تونید از پسش بر بیاین) نکته جالبی که در بازی قرار گرفته اهمیت دادن به آثار باستانیست که اگر شما به آن ها شلیک کنید از سمت بازی جریمه می شوید. این بازی هم قطعاً نقاط ضعفی داشته که به خاطر کمبود امکانات دچار آن شده است. برای مثال در بیشتر مراحل هم خدمتی های شما دشمنی را از پای در نمی آیند و این شما هستید که باید دشمنان را از سر راه بردارید.(از طرفی بازی واقعا کوتاه یعنی راستش خیلی کوتاه 😁) نسخه دوم این بازی که حالت آنلاین،شبکه اضافه شده بود ارائه شد؛ اما به نظر بازخورد رسانه ای خوبی نداشته و نتیجه خوبی بین بازی باز ها نگرفته است....

 نصب رایگان بازی مبارزه در خلیج عدن (با رضایت سازنده محترم بازی)

 

 ۱_ارتشهای فرازمینی : 

ارتشهای فرازمینی یکی دیگر از بازیهای ایرانی که توسط استودیو راسپینا در سال ۹۴ ساخته شد . در بین بازی هایی قصد معرفی آن ها را داریم می شود گفت که ارتشهای فرازمینی در زمینه  گرافیک و فنی از بقیه موارد بهتر عمل کرده است. برای مثال می شود به گرافیک بازی اشاره کرد که هنوز هم هنوز بعد از سالها که از انتشار این بازی می گذرد، باز هم زیبایست.مثل  : کاراکتر ها،سلاح ها،پهپاد ها و...که دلیل آن هم می توان برگردد به قدرت فنی تیم راسپینا یا شاید هم استفاده از موتور آنریل ... . گیمپلی بازی هم اگر چه کمی سخت و ممکن در بعضی موارد شما را از ادامه بازی منصرف کند(بین خودمون باشه این موضوع فقط تو مرحله آخر پیش میاد😁!)؛ اما اگر با این سختی کنار بیایید میتواند رضایت بخش باشد. و اما... داستان بازی مربوط می شود به بحران انرژی ... بحرانی که در نتیجه جنگ های بشری رخ داده و سرمایه های زمین یعنی انرژی ها و منابع طبیعی را از بین برده است... داستان بازی سوژه جذابی و با حضور شخصیت های بازی به خصوص کاپیتان تیم ما(که آقای فراهانی صداگذاری انجام دادن) این داستان جذاب تر هم می شود و دیگر عزیزانی که در صداگذاری بازی ایفای نقش کردند (آقایان بهمن مفید،محمد حاتمی،فریدون محرابی خانم نسرین صالح) کاتسین های بازی همگی به خوبی طراحی شده و جذابیت خوبی دارند البته خیلی کوتاه هستند دیالوگ ها اگر چه تا حدی غیر معمول و این شاید بین یک فرمانده و یک سرباز خیلی مرسوم نباشد(البته هستااا اونایی که رفتن خدمت می فهمن چی می گم 😅)؛ اما باز هم کار خوب پیش رفته و در رابطه با پایان بازی هم باید گفت : که انگار که کاپیتان ما جان خود را برای هیچ از دست داد. صرفاً برای اینکه داستان احساسی تموم بشود ... اگر کمی منطقی تر این اتفاق می افتاد قطعاً این پایان بازی زیبا تر هم می شد(نخواستن فیلم هندی بشه دیگه) باید به این نکته هم اشاره کرد که نسخه استیم بازی به زبان انگلیسی نیز دوبله شده و همین باعث دیده شدن بازی در خارج کشور شد که این نکته باید برای تمام بازیسازان مورد توجه قرار بگیرد تا نگاهی هم به مخاطب خارجی در حد درک خود اش داشته باشند... از حضور در نمایشگاه E3 تا بهترین عنوان بازی مستقل سال که توسط سایت IndieDB افتخاراتی بود که این بازی در زمان انتشار خود یعنی سال ۲۰۱۳ در خارج کسب کرد و طبیعتاً ما هم ارتشهای فرازمینی را به شما پیشنهاد میکنیم‌.

 خرید بازی ارتشهای فرازمینی

 

خب عزیزان،به پایان بخش معرفی پنج بازی برتر تیراندازی ایرانی رسیدیم.خوشحال می شویم که نظرات خودتان را به راه های ارتباطی منتقل کنید.

رتبه کیفیت:
( 3 رتبه )

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه هربار یک ایمیل در رابطه با بازیهای ایرانی دریافت کنید.

ما را دنبال کنید